Reklama
Reklama

Kierowca ciężarówki zatruwał powietrze próbując oszukać instalację AdBlue (video)

fot. WITD Poznań

Pojazd miał nie tylko zamontowany nielegalny emulator spalin AdBlue zamiast samego płynu, ale też nie posiadał badań technicznych naczepy i nie działał ABS.

5 listopada inspektorzy z pilskiego oddziału prowadzili kontrolę przy drodze krajowej nr 10 w Pile. Do kontroli wytypowali pojazd należący do polskiego przewoźnika. Dogłębnej analizie poddano system selektywnej redukcji spalin SCR AdBlue.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA

Po przeprowadzeniu pomiarów inspektorzy ustalili, że do układu sterowania systemem zostało podłączone urządzenie fałszujące prawidłowe dane odczytywane przez sterownik silnika. Zespół pojazdów został skierowany do serwisu w celu wykrycia niedozwolonego urządzenia. Oględziny instalacji elektrycznej wraz z elementami składowymi układu wykazały, że w obudowie pompy AdBlue zostało podłączone urządzenie, tak zwany emulator, które fałszowało prawidłowe parametry układu - informują inspektorzy WITD w Poznaniu. Dalsza kontrola ujawniła też brak ważnych badań technicznych naczepy oraz niesprawny układ ABS - dodają.

Wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą 2 tysięcy złotych, natomiast kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
11.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro