Reklama
Reklama

Najpiękniejsze jeziora w Wielkopolsce. Znasz je wszystkie?

Jezioro Powidzkie | fot. AdobeStock

Czy żar się leje z nieba, czy chłodny wiatr goni chmury, nic latem tak nie kusi jak wypoczynek nad wodą. Blisko 1000 jezior w Wielkopolsce z ośrodkami wypoczynkowymi, kąpieliskami, dzikimi plażami obiecuje i spokojny relaks, i zastrzyk adrenaliny. Poznaj naszą listę wodnych przebojów.

Jezioro Powidzkie, jak przystało na największe w regionie, ucieszy żeglarzy, surferów i płetwonurków. Doświadczeni mogą wypożyczyć sprzęt, początkujący znajdą organizatorów kursów. Turystyczny Powidz ma wszystko: kilka strzeżonych kąpielisk, ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty, dobrą rybę i prawdziwki wśród brzózek.

Na północ od Konina ciąg jezior z centrum turystyki wodnej w Ślesinie jest częścią szlaku Wielkiej Pętli Wielkopolski. Licznie przybywają tu wodniacy na łódkach i kajakach, którzy chcą opłynąć całą Wielkopolskę. Jezioro Pątnowskie z cieplutką zawsze wodą i bazą windsurfingową, Jezioro Mikorzyńskie z wyspą Klary i zdalnie sterowanym wyciągiem wakebordowym, Jezioro Ślesińskie z mariną i hitami dla motorowodniaków czynią z tego regionu raj dla poszukiwaczy wodnych przygód.

Największy w Wielkopolsce kompleks turystyczny w Skorzęcinie nad jeziorem Niedzięgiel - z szerokimi piaszczystymi plażami, noclegami na każdą kieszeń, klubami i dyskotekami - letniskowym klimatem przypomina miejscowości nadmorskie. Z kolei ci, którzy mają uczulenie na słońce albo szukają spokoju, spędzą miły dzień nad Jeziorem Kórnickim z 1,5-kilometrową promenadą i romantycznym zamkiem w tle albo nad Jeziorem Raczyńskim w Zaniemyślu. Tutaj osobliwością będzie już sam spacer po moście pływającym, który prowadzi na Wyspę Edwarda. Zaś Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym zaprasza na jedyną w swoim rodzaju przechadzkę po "muzeum form polodowcowych".

Kraina 100 Jezior z centrum turystycznym w Sierakowie nad Jeziorem Jaroszewskim nazywana jest "małymi Mazurami". Szukający odosobnienia znajdą je nad Jeziorem Lutomskim z rezerwatem Buki czy nad Jeziorem Godziszewskim z dogodnymi miejscami do leśnego biwakowania. Wędkarze chwalą Jezioro Chrzypskie jako najatrakcyjniejsze do wędkowania na Pojezierzu Międzychodzko-Sierakowskim.

Gwiazdą wśród jezior na północy Wielkopolski jest Jezioro Chodzieskie z solidnym kompleksem turystycznym i statkiem spacerowym Chodzieżanka. Niedaleko stąd do Jeziora Margonińskiego z kilometrowym wyciągiem do wakebordingu. Na południu Wielkopolski, tam gdzie kończy się pas pojezierzy, mieszkańcy Leszna uwielbiają swoje Jezioro Dominickie z ośrodkami wypoczynkowymi w Boszkowie, wyróżniające się czystością i znakomitymi warunkami dla kajakarzy i żeglarzy ze względu na połączenia z innymi akwenami. Na wyprawę kajakową lub żaglówkę doskonałym miejscem jest też przepływowe Jezioro Błędno, największe wśród jezior zbąszyńskich, prawdziwa ozdoba zachodniej Wielkopolski.

Jeśli w artykule zabrakło wzmianki o Twoim ulubionym jeziorze, podziel się z nami komentarzem na naszym fanpejdżu!

Wielkopolska Organizacja Turystyczna

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
11.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro